Latvijas Republikas Saeima
FacebookX / TwitterLinkedinThreads

Šī gada 4. jūnijā Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā (1105/Lp14) un Valsts pārvaldes iekārtas likumā (1106/Lp14), ieviešot uzlabojumus publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības sistēmā, tai skaitā spēcinot publiskas personas kā akcionāra iesaisti kapitālsabiedrības stratēģiskajā pārvaldībā. 

Ar grozījumiem tiks spēcināta augstākās lēmējinstitūcijas (Ministru kabinets vai pašvaldības dome) loma kapitālsabiedrības pārvaldībā. Reizi 5 gados būs jāveic publiskas personas ieguldījuma stratēģijas kapitālsabiedrībā izvērtēšana, kuras ietvaros tiks vērtēta ne tikai līdzdalības atbilstība Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta nosacījumiem, bet arī katras kapitālsabiedrības attīstības virziens un iepriekšējā periodā noteikto mērķu sasniegšana. Grozījumi paredz, ka turpmāk Ministru kabinets valdības deklarācijā noteiks valsts kapitāla daļu  pārvaldības politiku, savukārt kapitālsabiedrības pamatkapitāla palielināšana būs iespējama tikai ar augstākās lēmējinstitūcijas akceptu.

Ar grozījumiem tiek paplašināts pamatojums kapitālsabiedrību dibināšanai. Turpmāk valsts un pašvaldību līdzdalība kapitālsabiedrībās būs iespējama arī gadījumos, kad uzņēmumi rada preces vai pakalpojumus eksportam. 

Administratīvais slogs tiks samazināts attiecībā uz Konkurences padomes iesaisti – valsts līdzdalības izvērtēšanas gadījumā Konkurences padome atzinumus varēs sniegt TAP portālā, savukārt pašvaldībām būs obligāti jākonsultējas ar Konkurences padomi gadījumos, kad ir saņemti komersantus pārstāvošo biedrību vai nodibinājumu argumentēti iebildumi. Kapitālsabiedrībās, kur ir izveidotas padomes, stratēģijas projekti un ikgadējie rezultāti vairs netiks pakļauti Valsts kancelejas atzinuma procedūrai. Regulāra kapitāla daļu turētāju uzdevumu izpildes novērtēšana tiks nodrošināta ar ikgadēju ziņojumu Ministru kabinetam, ja nepieciešams paredzot arī pasākumus nepilnību novēršanai. 

Tāpat ar grozījumiem tiek salāgotas likuma normas ar Komerclikuma aktuālo regulējumu, un tiek precizēti publiskas personas kapitālsabiedrību reorganizācijas un pārveides noteikumi.

Pēc plašām diskusijām Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā Ministru kabinetam tika dots uzdevums līdz 2028. gada 31. martam iesniegt Saeimai ziņojumu un nepieciešamības gadījumā attiecīgu likumprojektu par centralizētu valsts kapitāla daļu pārvaldību. 

Likumprojekti stāsies spēkā 2026. gada 1. augustā.

Saistītas tēmas

Aktualitātes:
Valsts kanceleja